Na Vysočině vznikly nové tůně pro ohrožené druhy a lepší zadržení vody v krajině

Jihozápadně od Žďáru nad Sázavou vybudoval Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s Pozemkovým spolkem Gallinago nové tůně. Na dříve zpustlé ploše čtyř tisíc metrů čtverečních vznikly členité vodní plochy, které vytvářejí ideální podmínky pro vodní i mokřadní druhy ptáků, vážky či obojživelníky. Tůně také pomohou v krajině lépe zadržet vodu zejména při obdobích sucha. Aktivity proběhly v druhé půlce října v rámci dlouhodobé iniciativy ČSOP a značky Finish Voda pro českou krajinu.

Pozemek o celkové výměře 1,1 ha vykoupil ČSOP minulý rok v rámci veřejné sbírky Místo pro přírodu za účelem vybudování mokřadu. „O plochu, která jistě musela být kdysi pestrou mokřadní loukou, se desetiletí nikdo nestaral. Zarostla tak rychle se šířící chrasticí a jinými náletovými dřevinami, které vytlačují ostatní rostliny a tím i živočichy. Díky vybudování tůní a mozaikovitému kosení zbytku pozemku tak můžeme očekávat návrat sluk, bekasin, vodoušů a dalších druhů ptactva, obojživelníků i vážek,“ říká Jan Moravec z ČSOP.

Mokřadních oblastí, jakou je ta u Žďáru nad Sázavou, se v současné době v Česku nevyskytuje mnoho. Kromě zvýšení biodiverzity se podílí i na lepším zadržování vody v krajině, která tak neodtéká přes řeky mimo hranice a v obdobích sucha poskytuje zdroj vody místním rostlinám i ohroženým druhům zvěře.

Lokalitu může navštívit i široká veřejnost. Nachází se na obou březích Honzovského potoka pod hrází Dolního Honzovského rybníka. „Nejsnadnější přístup k tůním je z hráze Dolního Honzovského rybníka, případně jižnější uličkou protínající chatovou osadu severně od rybníka,“ doplňuje Jan Moravec.

Projekt hloubení tůní finančně podpořil partner Českého svazu ochránců přírody, značka Finish. Začátkem tohoto roku ohlásily obě organizace spolupráci na dlouhodobé iniciativě Voda pro českou krajinu, jejímž cílem je revitalizace české krajiny, která přispěje k zadržování vody v půdě, a edukace veřejnosti zaměřená na snižování spotřeby vody v domácnostech. Letos jde již o třetí lokalitu, na kterou se iniciativa zaměřila.

O ČSOP
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) je zapsaný spolek, jehož členy spojuje aktivní zájem o ochranu přírody a krajiny. Jeho posláním je ochrana a obnova přírodního dědictví, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života. V současné době čítá na 7000 členů, mezi něž se řadí profesionální odborníci, zkušení dobrovolníci i nadšenci z řad široké veřejnosti. ČSOP byl založen na podzim roku 1979.

Místo pro přírodu je kampaň Českého svazu ochránců přírody, jejímž cílem je výkup ohrožených přírodně cenných pozemků či pozemků, na něž se snažíme přírodu navracet. Za 17 let se takto díky finančním darům stovek dárců podařilo pro přírodu zachránit již více než 175 hektarů pozemků.
Přispět na výkupy dalších lokalit můžete na konto veřejné sbírky Místo pro přírodu 9999922/0800 i vy. Bližší informace na www.mistoproprirodu.cz a na facebooku Místo pro přírodu.

O značce Finish
Finish je předním světovým výrobcem produktů pro myčku nádobí, které doporučují hlavní výrobci myček nádobí, jako jsou Bosch, Siemens, Beko, Gorenje, Mora, Neff či Gaggenau. Značka Finish nabízí kompletní řešení pro perfektní výsledky mytí nádobí. V jejím portfoliu najde zákazník řadu kvalitních mycích prostředků různých formátů i velikostí a širokou nabídku aditiv pro ještě lepší výsledky mytí nádobí a péči o myčku. V minulých letech značka Finish výrazně přispěla k rozšíření myček nádobí do domácností a investovala do digitálních a televizních kampaní, aby tento trend posílila a pomohla lidem spotřebovávat méně vody, která tak zůstává v naší přírodě. Bližší informace najdete na stránkách www.setrimevoduspolu.cz.