Rok obojživelníků

Rok 2025 byl Českým svazem ochránců přírody vyhlášen Rokem obojživelníků.

Cílem je upozornit na tuto skupinu živočichů, která je ve střední Evropě považována za jednu z nejohroženějších. I proto je potřeba je chránit a pečovat také o prostředí, ve kterém se vyskytují. Mezi biotopy obojživelníků patří vodní prostředí, na které jsou silně vázáni zejména v období rozmnožování, ale i suchozemské biotopy, ve kterých některé druhy zimují.

Péči o krajinu zajišťují na řadě lokalit místní spolky. Pomozte jim! Seznam dobrovolnických akcí (nejen ve prospěch obojživelníků) najdete na webu Víkendy pro přírodu.

Co pro vás v roce 2025 chystáme?

  • Kalendář akcí je průběžně doplňován o akce, exkurze, přednášky a jiné zajímavé aktivity. Nahlaste svoji chystanou akci i vy!
  • K Roku obojživelníků jsme připravili putovní výstavu, kterou si můžete zdarma zapůjčit. Pokud byste ale již nyní měli zájem o rezervaci termínu, neváhejte nás kontaktovat.
  • Rádi soutěžíte? Stejně jako v předchozích letech vyhlašujeme spolu se Sdružení mladých ochránců přírody Soutěž k roku obojživelníků. Zasoutěžte si i vy!
  • A pokud byste se chtěli do Roku obojživelníků stylově obléci, můžete se podívat na náš obchůdek, kde najdete nejen populární tričko s mlokem (které dokonce nocí i náš pan prezident!), ale i jiná pěkná trička, například to s motivem ropuch. Potěšit může i kalendář na rok 2025 s fotografiemi z mokřadů.
  • Pomoci obojživelníkům můžete i vy. Máte v okolí rizikový úsek komunikací, na kterém každoročně hynou desítky či stovky obojživelníků? Pomozte nám takové rizikové úseky zmapovat. Podívejte se na mapu AKCE ŽÁBA a pokud tam „váš“ úsek ještě ještě není, nahlaste ho. Rozhodně neslibujeme, že dokážeme zajistit péči o všechny nahlášené úseky, ale vědět o něm je základní předpoklad k hledání někoho, kdo by si vzal úsek na starost či k vymýšlení jiného vhodného řešení. Na mapě též najdete, kde již záchranné transfery probíhají. Můžete tedy spolku, který transfery zajišťuje, nabídnut pomocnou ruku (ta se vždy hodí). Nebo sami iniciovat pomoc obojživelníkům před koly aut tam, kde dosud neprobíhá. Například za pomoci dočasných bariér. Jak na záchranné transfery naleznete například v tomto videu.
  • Spustili jsme kampaň 3x 30 dnů pro mokřady. Vyrazte s námi do přírody, pozorujte obojživelníky, vážky, nebo ptáky, soutěžte a vyhrajte fotopast! Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy. Více se dozvíte na webu Naše Mokřady nebo na facebookuPlakátek k nahlédnutí či vytisknutí
  • I letos jsme připravili k Roku obojživelníků CELOSTÁTNÍ SEMINÁŘ. Záznamy zde již brzy

A pokud si chcete o obojživelnících něco přečíst, navštivte tuto stránku.