Rok motýlů

Rok 2024 vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem motýlů. Cílem je upozornit na tyto na pohled křehké, ale zároveň velmi zajímavé zástupce hmyzu a inspirovat k jejich ochraně a ochraně biotopů, ve kterých se vyskytují. Motýla si většinou představíme na rozkvetlé louce a je pravda, že jich zde žije velké množství. S dalšími druhy se ale můžeme setkat i v lesích, mokřadech nebo vyprahlých skalních stepích. Žijí v nížinách i na horách a jejich vývojová stadia nalezneme na bylinách, stromech, ve vzduchu i pod zemí. Stejně jako mnohý další hmyz i motýli se byli schopni přizpůsobit všemožným podmínkám.

Pokud tedy chceme motýly vídat v krajině, musíme se o ni starat komplexním způsobem. To zajišťují na řadě lokalit místní spolky.

Pomozte jim! Seznam dobrovolnických akcí (nejen ve prospěch motýlů) najdete na webu Víkendy pro přírodu.

Co pro vás v roce 2024 chystáme?

  • Kalendář akcí je průběžně doplňován o akce, exkurze, přednášky a jiné zajímavé aktivity.
  • Ještě do 28.7. můžete zadávat data z letního pozorování motýlů na web MOTÝLÍ PŮLHODINKY
  • Celostátní seminář, na kterém zástupci spolků i veřejné správy představili příklady dobré praxe, jak pomáhat motýlům, se uskutečnil 30. dubna 2024 v Domě ochránců přírody v Praze. V současné době je již hotový záznam, který si můžete pustit na těchto stránkách, nebo přímo na youtube kanále ČSOP.
  • K Roku motýlů jsme připravili putovní výstavu, kterou můžete zdarma zapůjčit. Jedna výstava je již do konce roku plně rezervovaná, ale stále se můžete poptat na zbylé tři plachty. Volné jsou už jen některé týdenní termíny v září a termíny od října. Pokud byste ale přesto měli zájem o zapůjčení, neváhejte nás kontaktovat.
  • Rádi soutěžíte? Stejně jako v předchozích letech vyhlašuje Sdružení mladých ochránců přírody soutěž k Roku motýlů. Více informací na jejich stránkách.
  • K Roku motýlů jsme pro vás připravili motýlí tričko! Koupit si ho můžete už nyní na našem obchůdku!

… a možná i něco dalšího! Sledujte tyto stránky a brzy se dozvíte více.

Tiskové zprávy k roku motýlů: