Netopýři se pomalu budí ze zimního spánku

S příchodem jara se začali probouzet netopýři. Za teplých nocí bez mrazů je již lze vidět poletovat zejména nad vodními hladinami, kde se zdržuje vyšší koncentrace hmyzu. Budí se samozřejmě i netopýři, kteří z různých důvodů museli přezimovat v lidské péči. Ti budou v následujících týdnech vypouštěni do přírody, a to i v rámci akcí pro veřejnost pořádaných pod hlavičkou Roku netopýrů, který byl letos vyhlášen Českým svazem ochránců přírody.

První vypouštění takových netopýrů se uskutečnilo minulý týden za obrovského zájmu veřejnosti v Praze u Hamerského rybníka. „Vypouštěli jsme 86 netopýrů rezavých, kteří strávili zimu v náhradním zimovišti. Šlo o kolonii, která si vybrala k zimování nevhodný úkryt na panelákovém balkoně. Pro vypouštění byly vhodné povětrnostní podmínky, nepršelo a nefoukal silný vítr, podle předpovědi na několik následujících nocí se měly nejnižší teploty držet několik stupňů nad nulou.“ říká Dagmar Zieglerová, předsedkyně základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nyctalus, která se specializuje právě na ochranu netopýrů. Krom nevhodně zvoleného zimoviště (třeba i proto, že to tradiční, vhodné, jim bylo zničeno) je častým důvodem, proč netopýři zimují v náhradních zimovištích, nějaký zásah do jejich přirozeného zimoviště, a to často z neznalosti, že právě tam netopýři zimují (kácení starých stromů, stavební úpravy). V záchranných stanicích bylo dle evidence přes zimu 213 hibernujících netopýrů. Další vypouštění netopýrů za účasti veřejnosti je plánováno například v Centru pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec. Přesný termín se bude odvíjet především od počasí.

S probouzením netopýrů souvisí i první letošní příjmy netopýrů v záchranných stanicích. Netopýři se koncem března budí po téměř 5 měsíců dlouhém zimním spánku, který strávili v úkrytu bez zdroje potravy. Často bývají vysílení a dehydratovaní, někdy je nalézáme na zemi neschopné vrátit se do úkrytu. Bez pomoci člověka mohou uhynout, přitom stačí pár dní péče v záchranné stanici a bez problému se vrací zpět do přírody. Buďte tedy pozorní a ohleduplní, pokud takového netopýra najdete, volejte neprodleně nejbližší záchrannou stanici (www.zvirevnouzi.cz).

S probouzením netopýrů se zvyšuje i počet akcí připravených k Roku netopýrů. Zájemci se mohou těšit například na Den země, který se koná 23. dubna v Malešickém parku v Praze, a kde bude mít ČSOP Nyctalus svůj netopýří stánek, nebo třeba na Muzejní noc s netopýry, kterou pořádá dne 20. května Vodní dům v Hulicích u Zruče nad Sázavou. Během roku se bude také na různých místech po ČR objevovat putovní výstava na téma ochrany netopýrů. Detaily k těmto a dalším akcím s netopýry naleznete na webu www.roknetopyru.cz v záložce Akce k Roku netopýrů.

Bližší informace:

ZO ČSOP Nyctalus – Dagmar Zieglerová, tel: 731 523 599, email: nyctalus@email.cz

Kancelář ÚVR ČSOP – Kateřina Burešová (koordinátorka kampaně Rok netopýrů), tel: 731 760 872, email: katerina.buresova@csop.cz

Síť záchranných stanic pro volně žijící živočichy ČR – Petr Bálek, tel: 736 692 959, email: petr.balek@csop.cz

Poznámky:

Rok netopýrů – Český svaz ochránců přírody vyhlašuje již od roku 2020 tematické roky. Rok 2022 byl vyhlášen Rokem netopýrů. Jedná se o kampaň především informační, která má upozornit na tyto zajímavé živočichy, kteří žijí skrytě, ale často v blízkosti lidí. Akce má poukázat na to, čím jsou netopýři ohroženi a jaké jsou možnosti jejich ochrany. V rámci Roku netopýrů budou probíhat také nejrůznější osvětové aktivity, jako jsou exkurze za netopýry, přednášky nebo třeba putovní výstava. Veškeré informace naleznete na webu www.roknetopyru.cz.

Záchranné stanice – Národní síť záchranných stanic (NSZS) vznikla v roce 1998 a od té doby poskytuje nepřetržitě pomoc a péči handicapovaným volně žijícím zvířatům. Hlavní funkcí těchto stanic je zajistit pomoc raněným a handicapovaným živočichům a následně umožnit jejich plnohodnotný návrat do volné přírody. Rukama pracovníků záchranných stanic prošlo už na 300 000 zvířat v nouzi. Záchranné stanice můžete podpořit převodem na číslo sbírkového účtu: 33553322/0800. Více informací naleznete na www.zvirevnouzi.cz.

ČSOP Nyctalus je základní organizace Českého svazu ochránců přírody věnující se zejména péči o zraněné a vysílené nalezené netopýry, osvětové činnosti pro širokou veřejnost, chovu trvale hendikepovaných netopýrů, ale řeší také pomoc při řešení problematiky mateřských a zimních kolonií nebo monitoringu výskytu netopýrů na území hl. m. Prahy. Provozuje poradenské služby pro občany, pro záchranné stanice apod. a SOS netopýří linku (731 523 599). Více naleznete na webu www.nyctalus.cz.

Český svaz ochránců přírody je spolek lidí, kteří mají rádi přírodu a chtějí ji aktivně chránit. V současné době máme téměř 7000 členů. Mezi námi jsou profesionální odborníci i nadšení dobrovolníci, dospělí i děti. Každý může pomoci. Máte rádi přírodu? Přidejte se k nám! Více informací naleznete na www.csop.cz. Generálním partnerem ČSOP je společnost NET4GAS, spolehlivý a bezpečný provozovatel přepravní soustavy pro zemní plyn v České republice.